Projecten en Wonen

Derde asielopvanglocatie in Amstelveen
Rubrieken: Projecten en Wonen, Nieuws
Gepubliceerd:
Laatste update:
Auteur: Gemeente Amstelveen/B
Sinds 2024 is de Spreidingswet van kracht die ervoor zorgt dat de opvang van asielzoekers evenwichtig over gemeenten in Nederland wordt verdeeld. Om aan haar wettelijke taak te voldoen zoekt de gemeente nog een derde opvanglocatie aan de zuidkant van Amstelveen, conform de kaders van de gemeenteraad d.d. februari 2023. Het COA heeft in het plangebied voor het nieuwe Bedrijventerrein Amstelveen-Zuid (BTAZ) een locatie gevonden waar deze opvang mogelijk kan worden gerealiseerd. Daarvoor dienen de raadskaders te worden aangevuld. Het college stelt voor om voor de derde opvanglocatie de termijn te verlengen tot maximaal 10 jaar en het aantal te verhogen naar maximaal 280 asielzoekers.
Amstelveen heeft de wettelijke taak om 561 asielzoekers op te vangen. Voor 360 asielzoekers zijn inmiddels opvanglocaties gerealiseerd in Legmeer en Kronenburg. Voor de resterende opgave van 201 asielzoekers zoekt de gemeente een locatie aan de zuidkant van Amstelveen. Het COA heeft op basis van een haalbaarheidsonderzoek aangegeven dat de locatie in Amstelveen-Zuid geschikt is voor asielopvang. Het project blijkt financieel niet haalbaar te zijn voor vijf jaar maar wel voor een periode van maximaal tien jaar. Dit sluit goed aan bij de toekomstige ontwikkeling op deze locatie in het BTAZ. Daarnaast stelt het college voor om het aantal asielzoekers op deze locatie te verhogen naar 280. Dit biedt de mogelijkheid om binnen de regio of provincie opvangplekken te herverdelen en nieuwe zorgwoningen aan de Maccabiadelaan eerder beschikbaar te stellen aan de doelgroep, Amstelveners met een zorgbehoefte. De gemeente gaat de mogelijkheden voor herverdeling verkennen.
Volgende stappen in proces
Mocht de raad een positief besluit nemen, dan is nog een aantal stappen te nemen.
Gemeente en COA gaan verder uitwerken of en hoe tijdelijke asielopvang op deze locatie kan worden gerealiseerd. Als gemeente en COA eruit komen, leggen zij dit vast in een hoofdlijnenakkoord. Vervolgens zullen voorbereidingen worden getroffen om de vergunningsprocedure te starten. Daarnaast is de gemeente in gesprek met gemeente Uithoorn, omdat de locatie dichtbij Uithoorn ligt.
Planning
Op het moment dat er op hoofdlijnen een akkoord is tussen de gemeente en het COA, organiseert de gemeente samen met het COA een informatieavond voor direct omwonenden, ook uit Uithoorn, en ondernemers uit de omgeving. Daaropvolgend zullen de gemeente en het COA nog een aantal inloopspreekuren organiseren en een omwonendengroep starten om in contact met de omgeving te blijven.